• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
Yahoo Grup Üyeliği
Ankara CumokYahoo Gruba üye olmak isteyenlerin,
İletişim kısmından "İletişim Formu" nu doldurmaları,  konu kısmına yahoo grup üyesi olmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir.
                 

Ankara CUMOK İletişim Sitesi

Türkiye'ye Yakışanlar ve Yakışmayanlar, Eren Can ÇAM

Türkiye'ye Yakışanlar ve Yakışmayanlar

Dün dikkatimi çeken bir  gelişme oldu. ÇYDD Genel Merkezi, Hürriyet Gazetesi'nin "Baba Beni Okula Gönder Projesi" ile ilgili yaptığı bir haber sonrasında, "Yanlış ve Kasıtlı Haberler, Gerçeği Değiştiremez"(1)  başlığıyla bir basın açıklaması yayınladı. Bende yaşanan durum ve verilen tepkiler sonrasında bir şeyler söylemek gerekli diye düşündüm.

Öncelikle Hürriyet'in haberiyle başlayalım. Haberde(2);  "Capital Dergisi'nin bağımsız araştırma şirketi GfK Türkiye ile birlikte hazırladığı geleneksel 'Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırması'nın sonucuna göre halk gözünde en başarılı kurumsal sosyal sorumluluk projesi "Baba Beni Okula Gönder" kampanyası oldu" yazıyor. Ayrıca, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner'in, “BBOG yurtlarında kalan öğrencilerin eğitimlerine devam etme isteği yüzde 93 iken, aynı demografik özelliklere sahip yaşıtlarında eğitimlerine devam etme isteği oranı yüzde 81. Yine BBOG öğrencilerinin mezun olduktan sonra sadece yüzde 5,5’i ev hanımı oluyorken, akranlarında bu oran yüzde 38’e çıkıyor.Bu sonuçlar da doğru bir iş yaptığımızı destekliyor” sözlerine yer veriliyor.

Bir detay olarak Capital Dergisi'nin, bu projeyi (10 yıllık tarihinde) 5. kez aynı ödüle layık gördüğünü belirtelim. (3)

 Haberde projenin 2005'ten beri yürütücülerinden olan ÇYDD'ye yer verilmemiş. Zaten ÇYDD Genel Merkezi'nin sitemi de bu yönde oldu. Yapılan basın açıklamasının son bölümünde özellikle bu eksiklik vurgulanarak; "Aydın Doğan Vakfı Başkanı Sn. Hanzade Doğan Boyner’in 8 Ekim 2015’te “Dünya Kız Çocukları” günü nedeniyle BM Kadın, Çocuk ve Nüfus Fonu ile yaptığı uluslararası toplantıda ve 3 Mart 2016’da yayımlanan Hürriyet Gazetesi haberinde ÇYDD’nin ve projenin mimarı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını anmaması ve ortak proje eseri olduğunu belirtmemesi, yayınların doğruluğu ve dürüstlüğü konusunda tereddütlerin doğmasına neden olmuştur. Derneğimizde kız çocuklarının eğitimi için gece gündüz demeden çalışan gönüllülerimizin emekleri adına bu yaklaşımın Aydın Doğan Vakfı’na ve Sn. Başkanına yakışmadığını ifade ediyoruz" denildi.

 

Tabi Boyner'in Milliyet Gazetesi'ni de ağzına almıyor oluşu dikkat çekiyor.  2011 yılına kadar projeyi Milliyet Gazetesi bağlantısıyla yürüttüklerini "unuttu" herhalde. Anlaşılan Milliyet Gazetesi ile ilgili geçmişlerini temizliyorlar. Peki haberde neden ÇYDD'ye yer vermediler?

Şimdi bir algı yanılsamasının önüne geçelim. Sanki bu durum yeni yaşanıyormuş gibi düşünülmesin. Anlaşılan Aydın Doğan Vakfı'nın, Milliyet Gazetesi inkarı ile ÇYDD'yi görmezden gelişi aynı tarihlerde yaşanıyor. Bu durum tarihsel olarak burjuvazinin konumunu bilenler için malumun ilamı olurken, bilmeyenleri hayal kırıklığına sürüklüyor.

 Yeni yaşanmıyor dedik kanıtlayalım. Tarih 19 Şubat 2012; Türkiye Tanıtma Platformu’nun (TUTAP) 3. Başarı Oscarları töreninde Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner, “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası ile “Basın ve Sosyal Sorumluluk Ödülü'nü alıyor.(4 ) Boyner'e ödülünü AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek veriyor. Ayrıca organizasyon sahibi Türkiye Tanıtma Platformu, TRT destekli bir kuruluş ve AKP ile işbirliği ortada.

Ödül kişilere verilse de projenin ortağı olan ÇYDD o zaman da Boyner'in konuşmasında yer almıyor. 17 Mayıs 2012 tarihinde yayınlanan başka bir haberde(5); " Doğan Gazetecilik tarafından yürütülen "Baba Beni Okula Gönder" kampanyası kapsamında bu yıl beşincisi düzenlenen resim-şiir-kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi." deniyor ve Boyner'in konuşmasında yine ÇYDD'nin isminin anılmadığını görüyoruz. 24 Mayıs 2012 tarihli başka bir haberde; "Doğubayazıt'ta 'Baba Beni Okula Gönder' Kız Yurdu Açıldı" (6) başlığı altında ÇYDD'nin ismini sadece " ...açılış töreninde Doğan Gazetecilik Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Hande Sabuncuoğlu, Doğan Gazetecilik Projeler Müdürü Nilgün Yorgancılar Erekli, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yönetim kurulu üyesi Lale Pilatin, Doğubayazıt Milli Eğitim Müdürü İshak Aslan hazır bulundu" kısmında yer verilmiş.

Örnek çoğaltılabilir. Ancak son bir detayla bu kısmı bitirelim. Proje sitesine girdiğimizde ÇYDD ile ilgili bir vurguya rastlamak zor. Proje ile ilgili genel bir bilgi verilen kısımda (7) sadece "EĞİTİM BURSU: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aracılığıyla yürüttüğümüz kampanyamızda şimdiye kadar 10 bin 524 kız çocuğuna eğitim hayatları süresince (ortalama 3,4 yıl) eğitim bursu sağlanmıştı" deniliyor. Kısacası Aydın Doğan Vakfı proje ortağı ÇYDD'yi yıllardır görmezden geliyor. Hatta bu durumun ÇYDD'nin başka bir proje ortağı olan Turkcell ile de yaşandığını biliyoruz. (8)

Peki gerçekten bu yaklaşımın "Aydın Doğan Vakfı’na ve Sn. Başkanına" yakışmadığını mı düşünmeliyiz? Hayır. Aslında tam üzerine dikilmiş gibi çok yakışmış. Onlardan başka bir davranış beklenmezdi. Sadece Doğan'lara da değil, tüm sermaye sınıfına bal gibi de yakışır.

İşte önemli bölüme geldik. Bizim odaklanmamız gereken yer sermayenin davranışlarından hangisinin onlara yakışıp yakışmadığı değil. Bizler sermayenin iki yüzlülüğünü bilmeliyiz ve kendi mücadelemize odaklanmalıyız.

Doğan'ların proje ile ilgili tanıtımlarında dikkatimi çeken nokta, içi boş sayılar ve sonuçlar bütünü olmasıydı. Açık konuşalım. Projeye ÇYDD'nin yaklaşımı; laiklik ve aydınlanma mücadelesi bağlamında, Türkiye'nin en büyük sorunlarından olan eğitimde fırsat eşitliğine dikkat çekmek olmalı. O nedenle atılan adımlar imam hatipleşmeye, piyasalaşmaya, gericiliğe, dinselleşmeye karşı olarak değerlendirilmeli. Doğanlar ise; dinselleşen Türkiye'de imam hatipli öğrencileri destekler, AKP'nin ödül törenlerinde boy gösterir, çalışmalarının sonucunda vergiden ne kadar muaf olduğuna, proje ile toplumda imajını nasıl düzelttiğine veya reklam payına etkisine bakar. Yani ortada laiklik ve aydınlanma adına bir şey yoktur. Bu nedenle sermayenin ortaklığının ihanet, maddi çıkar ve iki yüzlülükle eş değer olduğunu anlamak lazım. Fazlasını beklemek lümpenlikten öteye geçememektir.

ÇYDD eğer öğrencilerin gerekli ders takibini yapmasa, emek gerektiren başvuru işlemleri yürütmese veya ÇYDD ismi toplumda olumlu karşılandığı için fazla bağış getiriyor olmasa, Doğan'lar proje ortaklığını resmen bitirecektir. Şimdi düşünmek lazım. ÇYDD'nin laiklik ve aydınlanma mücadelesinde sermaye sınıfına ne gibi bir ihtiyacı olur? Ayrıca belirtelim, zaman zaman "ben sadece kız çocuklarına burs vermek için buradayım" diyenler çıkar. Onların Türkiye dinselleşirken sadece para vermenin gericilerin işine geldiğini anlamaları için daha ne olması gerek merak ediyorum. Yapılması gerekenler belli. Sermaye düzeninin pençesinde Türkiye; gerici ve piyasacı bir döneme gireli çok oldu. Burada romantik bakış açısına yer yok. Burs vermek mücadeleye katkı mı sağlayacak? O zaman adres halk olmalı. Ayrıca, eğer halk arasında laiklik ve aydınlanma mücadelesini örgütlemekten geri durup, sadece para alış verişi yapılırsa; açılan okullar-yurtlar imam hatip olur, eğitim sistemi cemaatlerin elinde yürütülür, toplumda aydınlanma adına ne varsa gericilerin elinde yok edilir.

Evet biliyorum bunlar çoktan oldu. Ve evet bu ülkeye "hiç yakışmadı". Hadi o zaman ülkeye yakışanlarla örgütlenelim.

 

Eren Can ÇAM, 05.03.2016

‪#‎BabaBeniOkulaÇYDDGönderdi

[1]https://www.facebook.com/CagdasYasamiDesteklemeDernegii/photos/a.374727679330704.1073741887.333155003487972/749996438470491/?type=3&theater

2 http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/gokhan-kimsesizcan_387/baba-beni-okula-gonder-birinci-oldu_40062756

3 http://www.bababeniokulagonder.org/oduller.aspx

4 http://www.hurriyet.com.tr/baba-beni-okula-gonder-e-ozel-odul-19951271

5 http://www.haberler.com/baba-beni-okula-gonder-kampanyasi-ndaki-yarismada-3631548-haberi/

6 http://www.haberler.com/dogubayazit-ta-baba-beni-okula-gonder-kiz-yurdu-3649358-haberi/

7 http://www.bababeniokulagonder.org/bbog.aspx

8 http://www.turkcell.com.tr/tr/hakkimizda/sosyal-sorumluluk/egitim/kardelenler