• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
Yahoo Grup Üyeliği
Ankara CumokYahoo Gruba üye olmak isteyenlerin,
İletişim kısmından "İletişim Formu" nu doldurmaları,  konu kısmına yahoo grup üyesi olmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir.
                 

Ankara CUMOK İletişim Sitesi

Türkiye Dinselleşirken, Batman'i Aramak, Eren Can ÇAM

Türkiye Dinselleşirken, Batman'i Aramak

Türkiye gerici saldırılardan "kurtulmuştur". Artık Türkiye'de yaşanan durumu saldırı olarak tanımlamak, tehlikenin boyutunu kavrayamamak demektir. Türkiye, AKP eliyle dinselleştirilmektedir. Tehlikenin büyüklüğünü belirleyen, AKP'nin her geçen gün attığı adımlardan öte, Türkiye'nin ilerici birikiminin bu konuda gösterdiği duruştur. Artık savunmak yeterli değildir. Aydınlanma adına karşı saldırıya geçmenin ve kaybedilen mevzilerin alınmasının zamanı gelmiştir.

Türkiye'de halk; örgütlü mücadelenin önemini kavrayamadığı zamanlarda (burada 80 darbesi ve sonrasında sol üzerinde gerçekleşen liberal saldırıların en önemli payı var.) yaşanan her sorunda, bir kahramanın kendilerini kurmasını beklerler. Mesela; sadece AKP karşıtlığıyla her gün on binlerce satan gazetelerde; savaş çığırtkanlarının, faşistlerin, sermaye yandaşlarının, gericilerin halk kahramanı olarak pazarlandığını görüyoruz. Her genel ve yerel seçim döneminde düzen muhalefetinin çıkardığı milletvekili ve belediye başkanı adaylarıyla, AKP adaylarını aratmadan kahramancılık rolüne soyunduğunu ve halkı uyuttuğunu da biliyoruz. Reklam kampanyasında Mustafa Kemal Paşa'yı kullandığı için sermayedarlar arasında halk kahramanı olarak görülenlerin olduğunu yakın zamanda tekrar öğrendik. Peki, tüm bu tecrübelerimize rağmen bu defa, yani Türkiye dinselleşirken bir kahraman bizi kurtarır mı? Mesela "laik sermayedarlar" içinden bir Bruce Wayne (Batman) çıkar mı? Hayır çıkmaz.

Aslında bu kahraman meselesinin üreticisi de yine bu kapitalist düzenin kendisidir. Halkın kitlesel başkaldırışlarını önlemek, yarattıkları karanlık düzene biraz olsun "umut" aşılamak adına bu yolu seçmişlerdir. Ancak Türkiye öyle bir hale geldi ki; göklerde süzülen bir Batman olsa dahi, polis tayt giymesi nedeniyle toplumsal ahlakı bozduğu gerekçesiyle tutuklardı. Hatta "ilericiler" arasında "Batman kıyafetlerine dikkat etse ne olur sanki?" dendiğini bile duyardık.

Doğaç yazısında[1] laikliğin kimler için olduğuna değindi. Peki, bu durumda halk kime, neye güvenecek? Türkiye dinselleşirken düzen muhalefeti de buna uyumlu davranarak halkı dinselleşmeye alıştırıyor. Neoliberalizmin sömürüden, savaştan ve karanlıktan başka bir şey getirmediği (nihayet) anlaşılınca; kapitalistler, gerici ideolojileri varlıklarının devamı olarak görüyorlar. Liberal soytarılar "kandırıldık" oyununun son perdesini oynuyorlar. Evet, başka yolu yok. Düzen içinde kahraman arayışındansa, düzen dışında solda örgütleneceğiz ve bu örgütlülüğü kitlesel bir öncülüğe taşıyarak, dinselleşmeyle çetin bir savaşa gireceğiz.

 

Eren Can ÇAM,   24.02.2016[1] Kimin İçin Laiklik, Doğaç DANDİK http://www.ankaracumok.org/?pnum=27&pt=Kimin+İçin+Laiklik%2C+Doğaç+DANDİK