• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
Yahoo Grup Üyeliği
Ankara CumokYahoo Gruba üye olmak isteyenlerin,
İletişim kısmından "İletişim Formu" nu doldurmaları,  konu kısmına yahoo grup üyesi olmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir.
                 

Ankara CUMOK İletişim Sitesi

Hacı Bektaşi Veli

Doğumunun 800. Yılında Hacı Bektaş Veli

Cumhuriyet 16.08.2009

Biz hiçbir zaman   inançlarımızı yaşamak, ulusal bütünlüğümüzü ve tam bağımsızlığımızı korumak   konusunda umutsuzluğa, karamsarlığa düşmedik. Bizi yaşatacak olan güneş bu iki   önderin düşünce ve devrimleridir. Bu toprakları canlı ve onurlu tutacak olan   onların sıcaklığıdır. Yeter ki iyi anlayıp yaşama   geçirebilelim.

Prof. Dr. A. Naki SELMANPAKOĞLU Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı

Aradan geçen yüzyıllara rağmen,   Horasan’dan kalkıp   Anadolu’ya gelen ve bu coğrafyanın o zamanki   sosyokültürel yapısı ile uyum sağlayıp yaşadığı döneme yön veren, bugün de tüm   ulusların düşüncesinden yararlandığı bir önder kişiden ve onun öğretisinden   bahsediyoruz.

Hacı Bektaş Veli’yi anlayıp düşüncesini   yorumlayabilmek, o yıllarda günümüzden daha güç koşullarda olan   Anadolu’nun bilinmesi ile olasıdır. Savaşların,   başkaldırıların sürdüğü, yoksullaşmanın giderek arttığı bir dönemdir bu.

Savaşlarla kazanılamayan zaferleri hoşgörü ve sevgi gücüyle kazanıp,   dilinizden, dininizden, geçmişinizden aldığınız kültürel değer ve ahlakınızdan   ödün vermeden bunları koruyabiliyor, yayabiliyorsanız ve onca zaman sonra hâlâ   düşünceleriniz topluma ışık tutuyorsa sizde bir başka güç, başka bir birikim ve   bilgi var demektir.

Bilim tutkusu

Nedense, efsanelerde Hacı Bektaş   Sulucakarahöyük’e geldiğinde birden bir keramet sahibi   olup öğretisini yaymaya çalışmış gibi aktarılır. Oysa, dünya ortaçağ karanlığını   yaşarken bilimin değerini Anadolu’da anlatmaya   çalışmak, kadın-erkek eşitliğini savunmak, insanın insanı sömürmesine karşı   çıkmak iyi bir eğitimin yanı sıra insanı iyi tanımak ve kararlı olmayı da   gerektiren özelliklerdir.

Kimi tarihçiler bilimi, kökü ilk uygarlıklara uzanan bir deneyim ve   bilgi birikimi olarak algılasa da bilim belli kültürel koşullarda ortaya çıkan,   üstün yetenekli seçkinlerin öğrenme ve araştırma tutkusunun ürünü sayılmaktadır.

Horasan birikimi

Bilim yeni bilgi üretme yolunun bulunmasına dayandığına göre Hacı   Bektaş Veli’nin Anadolu’ya   geldiğinde bu bilgileri beraberinde getirdiğine, dolayısıyla da gelmeden   Horasan’da asıl birikimini oluşturduğuna inanmamız   gerekir.

Onun yaptıklarının anlaşılabilmesi için vardığı toprakların bu   gelişmeye hazır sosyoekonomik ve kültürel yapıda olup olmadığının da   bilinmesinde yarar vardır. İşte Anadolu aydınlanması bu bilge insanla bu her   karışından uygarlık fışkıran toprakların insanlarının birleşmesinden sonra   başlamıştır. Ve hâlâ devam etmektedir.

İlim ilim bilmektir / ilim kendin bilmektir / sen kendini   bilmezsen / ya nice okumaktır. Kendini   bilmeyenin bilimi hiç de geçerli değildir Yunus’a göre. Kendini bilmek ise bilinenin   dışında bir gönül gözüne sahip olmakla olasıdır.

Gönül gözünü açmak

Bir toplumun gönlünün gözü kör olduğu zaman o toplum çok kolay bir   şekilde tüketilebilir ve ele geçirilebilir.

Bir kültürün, bir toplumun ele geçirilmesi için silaha ve savaşa gerek   yoktur. Gönüllerin gözünü kör ettiniz mi, o kültürün dilini, folklorunu,   türkülerini, dostluk anlayışını, muhabbetini, geçmişini, geleceğini ortadan   kaldırdınız mı o toplum da kör olur. Kör olmuş kültürlerde kirlilik alabildiğine   artar. Bunun en büyük nedenlerinden biri de içimizle ilgilidir. İçinin sesini   duyabilen bir insanın kirlenirken çığlık attığını, acı çektiğini görürsünüz.

Sulucakarahöyük’te Hacı   Bcktaş’ın ilk yaptığı da doğal olarak gönüllerin   gözünü açmak oldu. Ve onun öğretisi, mücadelesi bugün de Türk ulusunun   Alevisi-Sünnisiyle herkese rehber olmaktadır.

Hacı Bektaş Veli’nin gerçek bir kahraman ve   düşün insanı olarak anılmasının temelinde, ülke topraklarını, dilini   savunmasının yanında topluma uygarlığı getirecek ve daha sonra başka insanlarla   da barış içinde geçinmeyi sağlayacak ilkeleri belirlemesi ve bunları   evrenselleştirmesi yatar.

Hacı Bektaş Veli’nin yaktığı   ışık yolunda nice önderler yetişmiş, nice bedeller ödenmiş, sonunda   bizlere bu güzelim kültürel miras bırakılmıştır.

Bu mirasın ne denli güçlü olduğu; Osmanlı’nın   kuruluşunda etkin olmasından, ilk antiemperyalist savaşlardan biri olan Kurtuluş   Savaşımızın bu düşünce önderliğinden beslenerek verilmesinden, topraklarımızla   birlikte kültürel-inançsal değerlerimizin de bugüne dek korunmasından bellidir.   Bugün adımız sanımız ne olursa olsun bu değerlere sahip çıkıp yaşatmak bizlere   düşen birer vatan ve insanlık borcudur.

İki önder

Dünya var olduğundan beri yaptıklarıyla yaşayanlar hep düşünce   karanlığına ışık tutanlar olmuştur.

Karanlığa ışık tutanların ön sıralarında gelen Hacı Bektaş   Veli’nin doğumunun 800. yılını adını verdiği ilçede   etkinliklerle kutlarken Biz hem Hacı Bektaş, hem Mustafa   Kemaliz, biz Anadoluyuzsözcükleri ile her bireyin böyle bir   değerler yumağına sahip olmaktan dolayı gurur duymasını ve onlara yakışır   yurttaşlar olmasını bekleyen ve bu amaçla çaba gösteren derneğimiz, bilimin   ışığında ilçemizin geliştirilmesinin yanı sıra ulusal bütünlüğümüzün ve tam   bağımsızlığımızın da korunması konusunda duyarlılığını   sürdürmektedir.

Biz hiçbir zaman inançlarımızı yaşamak, ulusal bütünlüğümüzü ve tam   bağımsızlığımızı korumak konusunda umutsuzluğa, karamsarlığa düşmedik. Bizi   yaşatacak olan güneş bu iki önderin düşünce ve devrimleridir. Bu toprakları   canlı ve onurlu tutacak olan onların sıcaklığıdır. Yeter ki iyi anlayıp yaşama   geçirebilelim.


Yorumlar - Yorum Yaz