• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
Yahoo Grup Üyeliği
Ankara CumokYahoo Gruba üye olmak isteyenlerin,
İletişim kısmından "İletişim Formu" nu doldurmaları,  konu kısmına yahoo grup üyesi olmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir.
                 

Ankara CUMOK İletişim Sitesi

REFERANDUMUN İPTALİ İÇİN AİHM'E BAŞVURULDU
Demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan, aralarında Ankara Cumok yürütme kurulundan arkadaşımız Meral Çıyan Şenerdi'nin de bulunduğu  bir heyet,  16 Nisan’da gerçekleşen anayasa değişikliği referandumunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

AİHM önünde, Ankara CUMOK olarak altında imzamız bulunan, aşağıda tam metni verilen basın açıklaması, DKÖ’ler Sekretaryası Mahmut Aslan tarafından okundu. 

"TÜRKİYE REFERANDUM İÇİN ADALET ARIYOR

Türkiye’de 16 Nisan 2017 tarihinde adil olmayan koşullar altında gerçekleşen, 18 Maddelik Anayasa değişikliğini içeren referandumun sonuçlarını, evrensel insan hakları ve hukuk ilkeleri doğrultusunda hukuk arayışının bir parçası olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine sunmak için buradayız.

Bugün AİHM’deki adalet arayışımız, adaletsiz bir ortama karşı Türkiye’nin dünyaya verdiği sestir. Bu ses aydınlanmanın, çağdaşlığın, demokrasinin, laikliğin, adaletin sesidir. 

16 Nisanda gerçekleşen referandumun hedefi hukuksuz, OHAL koşulları altında tüm yetkilerin tek elde toplandığı bir rejim değişikliğidir; Türkiye Cumhuriyeti’nin laik demokratik yapısını, evrensel hukuk ilkelerini ve insan haklarını bertaraf ederek insanların adil ve barış içerisinde yaşama şanslarını ortadan kaldıracak düzenlemeler ve sınırsız yetkilerle, toplumsal sözleşmenin ortadan kaldırıldığı, otoriter bir yönetimin belgesinin meşru olmayan yollarla üretimidir.

 16 Nisan referandum sonuçları meşru değildir

  • 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliğine ilişkin halkoylaması eşit ve adil koşullarda gerçekleşmemiş, sandık sonuçları halkın özgür iradesini yansıtmamıştır.
  • 16 Nisan 2017 günü sandıklar açılıp oy sayım döküm işlemleri devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu Adalet ve Kalkınma Partisi temsilcisi Recep Özel’in talebi üzerine sandık kurulu mührü olmayan oy pusulaları ve zarfların geçersiz sayılmayacağını açıklamıştır.
  • Yüksek Seçim Kurulu’nun anılan 16.04.2017 tarih ve 560 sayılı itirazların reddi kararı hukuk güvenlik ilkesini boşa çıkarmış, mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli sayılacağına ilişkin kararı doğrudan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seçme ve seçilme hakkını ihlal etmiştir. Anılan kararı ile YSK, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Yasasının 98. ve 101. Maddelerine aykırı davranmak suretiyle kendi görev ve sorumluluğunda olan seçim güvenliği ile hukuka uygun oy sayımını kendisi ihlal etmiştir.
  • Kesin hükmünde olan YSK kararlarına karşı iç hukukta hak arama yolu öngörülmemiş olması ise başlı başına adil yargılanma hakkını ihlal etmiş, hak arama özgürlüğümüz önünde engel oluşturmuştur.Referandum Halkın iradesini yansıtmamaktadır

Referandum Anayasa’nın 18 maddesinin oylandığı gibi yansıtılsa da, Anayasa’nın 72. Maddesini ve ülkenin tamamını etkileyen, cumhuriyet, laiklik, demokrasi ve adalet gibi değerlerini bertaraf eden, tek adam rejimine geçiş niteliğinde olan 16 Nisan 2017 halkoylaması meşru olmadığı gibi, halkın iradesini de yansıtmamaktadır.

Demokratik Kitle ve Meslek Örgütleri Platformunu temsilen AİHM’e başvurumuz, Türkiye’nin adalet arayışı ve sesi için, dünyanın neresinde olursa olsun bu hukuksuzluğa karşı sesimizi yükselteceğimizin göstergesidir. Güzel ülkemize en çok adaletin yakıştığı inancıyla, AİHM başvurumuz dünyada ve Türkiye’de adalet arayışının kararlılıkla devam edeceğinin evrensel ilanıdır. "

Aslan konuşmasını "Dün başlayan adalet yürüyüşünün devamıdır bu başvurumuz. Türkiye’de adalet arayanlara bin selam olsun.” sözleriyle bitirdi. 


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın