• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
Yahoo Grup Üyeliği
Ankara CumokYahoo Gruba üye olmak isteyenlerin,
İletişim kısmından "İletişim Formu" nu doldurmaları,  konu kısmına yahoo grup üyesi olmak istediklerini belirtmeleri yeterlidir.
                 

Ankara CUMOK İletişim Sitesi

ŞAİBELİ REFERANDUM SONUÇLARINI KABUL ETMİYOR, İTİRAZ EDİYORUZ..
Basın açıklaması şöyle: 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HALKOYLAMASI OY PUSULALARINA

İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye'de Dünya siyasi literatüründe bir örneği olmayan denetimsiz ve sorumsuz tek adam rejimine geçilmesine ilişkin Anayasa Değişikliği halkoylamasının 16 Nisan 2017 tarihinde yapılmasına karar verilmiş ve Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimine yaparak halkoylamasının hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı ilkelerine uygun olarak dürüst ve güvenli bir şekilde sonuçlandırılmasını taahhüt etmiştir.

Bu bağlamda; 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 98 ve 101. maddelerine uygun biçimde 14 Şubat 2017 tarih 97 sayılı kararı ile 135/1 sayılı genelgesini yayınlamış, genelgede yazılı hususları da görüntülü olarak yazılı ve görsel basında paylaşarak kamuoyuna duyurmuştur.

298 Sayılı Yasanın 98 ve 101. maddelerinde İlçe Seçim Kurulları yanında Sandık Kurulu mührü bulunmayan zarf ve oy pusulalarının geçerli olmayacağı kesin olarak belirtilmiştir.

101. maddede hangi oy pusulalarının geçerli kabul edilebileceğine dair istisnalar da sayılmış, bu istisnalar içinde başka bir işaretin yer almasına veya Kurulların mühürlerinin eksik olması düzenlemesine yer verilmemiştir.

Anılan Yasa hükümlerine uygun olarak çıkarılan 135/1 sayılı genelgede EVET yerine TERCİH mührünün kullanılacağı defalarca vurgulanarak 41. maddesinde zarfların, 43. maddesinde oy pusulalarının geçersizliğine ilişkin düzenleme yapılmış ve TERCİH mührünün kullanılacağı defalarca yinelenmiş ve 30/ba maddesinde oy pusulasında TERCİH mühründen başka bir yazı, imza ve işaret bulunmaması gerektiğine yer verilmiştir.      

16 Nisan günü oylamanın sonlarına doğru bir çok sandıkta mühür taşımayan zarf ve oy pusulası kullanıldığı, bazı sandıklarda sonradan mühür eksikliğinin ikmal edildiği kamuoyuna yansımış, kimi sandıklarda sandık kurulu üyelerinin boş oy pusulalarına evet mührü bastıkları ve sandığa attıklarına, oy kullanan kimi siyasi parti yetkililerinin de açıkta oy kullanıp, fotoğraflayıp bunları sosyal medyada paylaştıklarına dair görüntüler sosyal medyada yer almıştır.

Yine 16 Nisan akşamı YSK Başkanı Sadi Güven Sandık Kurulu mührü taşımayan, TERCİH yerine EVET kullanılan oy pusulalarının geçerli sayılacağına karar verdiklerini, bunun ilk olmadığını, daha öncede benzer kararların alındığını kamuoyu önünde açıklamış, görüntülerle ilgili beyanda bulunmamıştır.

298 Sayılı Yasanın 131. maddesi ise Yüksek Seçim Kurulunun itirazlar üzerine verilen kararlar hariç olmak üzere verilen kararlarının şikayet edilebileceğini ve bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulunun şikayete konu kararını kaldırabileceği hükmünü taşımaktadır.

Bizler Demokratik Kitle Örgütü Temsilcileri olarak yukarıda açıkladığımız ilke ve kurallara aykırı olarak Yüksek Seçim Kurulunun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasa, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Kurulun kendi çıkardığı 14 Şubat 2017 tarih 97 sayılı karar ve 135/1 sayılı genelgelerine aykırı olarak, hiç bir itiraz olmadığı halde henüz halkoylaması tamamlanmadan ve sandıkların açılmasına az bir zaman kala, baskıcılığı ile bilinen siyasi iktidar temsilcisinin başvurusu üzerine yasa ve Kurul kararlarını yürürlükten kaldırma sonucunu doğuran tam kanunsuzluk niteliğindeki hukuka ve yasaya aykırı kararının 298 Sayılı Yasanın 131. maddesi uyarınca kaldırılmasını ve talep ediyoruz.

Bilinmelidir ki Yüksek Seçim Kurulu hukuka uygun davranarak, yasaya ve kendi genelgelerine aykırı olarak verdiği hukuksuz, kanunsuz karardan döndüğü takdirde saygınlığını ve kendisine duyulan güveni geri kazanacaktır.

Aksi takdirde Yüksek Seçim Kurulu, güven ve dürüstlük kuralları çerçevesinde yapılması için kendisine tevdi edilmiş 16 Nisan 2017 tarihli halkoylamasına bizzat şaibe katan, kendisine duyulan güveni ortadan kaldıran ve siyasi iktidarın sözünden çıkamayan bir Kurul olarak Türk siyasi ve hukuk tarihi içindeki yerini alacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Demokratik Kitle Örgütleri
adına
Yargıçlar Sendikası Başkanı
Mustafa Karadağ

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
195 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın